Ocenění

Oceňování podniku je individuální a složitý proces, jehož cílem je stanovení tržní hodnoty podniku s přihlédnutím k mnoha různým faktorům působících na současnou ale především budoucí ekonomickou situaci podniku. Stanovení hodnoty podniku vychází z analýzy vnitřních faktorů podniku ovlivňovaných vnějšími makroekonomickými a mikroekonomickými faktory. Sledování vývoje těchto faktorů a jejich prognóza je jedním ze základních východisek stanovení hodnoty podniku. Všeobecně neexistuje správná metoda ocenění podniku. Oceňovatel se rozhoduje na základě účelu, pro který je podnik oceňován. Dalším významným aspektem rozhodování jsou informace, které má oceňovatel k dispozici a jak je schopen je analyzovat a pracovat s nimi.
Způsob, rozsah a zvolená metoda oceňování podniku je závislá na účelu ocenění.

Obvyklé důvody pro ocenění podniku nebo majetku:

  • dědictví společnosti nebo obchodního podílu,
  • stanovení výše vypořádacího podílu při zániku účasti společníka ve společnosti,
  • ocenění podniku či jeho části jako podklad pro strategické rozhodnutí vedení,
  • zjištění hodnoty podniku pro účely koupě a prodeje obchodního podílu,
  • stanovení výše přiměřeného vypořádání při převodu jmění na společníka,
  • transformace podniku, fúze, rozdělení, změna právní formy,
  • ocenění majetkové podstaty podniku pro účely likvidace, konkursu a vyrovnání,
  • stanovení obvyklé ceny majetku při obchodech mezi propojenými osobami,
  • nepeněžitý vklad majetku do obchodní společnosti,
  • započtení dluhu formou kapitalizace pohledávky,
  • ocenění soukromých praxí (advokátní kanceláře, lékařské ordinace apod.),
  • vypořádání společného jmění manželů,
  • darování společnosti nebo obchodního podílu,
  • řízení se státní správou – daňové účely apod.

Volba metody
V současnosti existuje řada různých metod oceňování podniku. Použití konkrétní metody nebo modelu výrazně závisí na účelu a důvodu, pro který je ocenění podniku zpracované. Například, pokud je cílem subjektivní hodnocení společnosti (pro vlastníky) je vhodné použití metody DCF, která používá odhady očekávaných peněžních toků určitého subjektu. Chceme-li získat tržní hodnotu, můžeme použít metodu diskontovaných peněžních toků, ale použijeme peněžní toky očekávané trhem, tj. průměrným potenciálním kupujícím. Dále můžeme pro tento účel použít některou metodu tržního srovnávání. Má-li jít o objektivizované ocenění, budou vhodné konzervativnější a z hlediska dat průkaznější metody jako metoda kapitalizovaných čistých výnosů, kombinované metody nebo metody majetkové. Dalším faktorem, který ovlivňuje výběr metody ocenění podniku, jsou informace, kterými disponuje zpracovatel ocenění. Náročnost jednotlivých metod a modelů na vstupní data je rozdílná a je důležité vzít v úvahu dostupnost a kvalitu použitých dat. Rozlišujeme tři základní metody: 1. Výnosové metody 2. Majetkové metody 3. Tržní metody.

Používáme alespoň dva oceňovací přístupy pro účely ocenění společnosti. Konečný výběr metod je založen na kvalitě a kvantitě dostupných údajů potřebných pro jednotlivé metody a také na základě našeho odborného posouzení. Výstupem naší práce je písemný dokument o ocenění, popřípadě znalecký posudek. Ocenění resp. znalecký posudek představuje nestranné vyjádření hodnoty majetku, zpracovaný podle příslušných standardů a postupů, především dle metodiky Institutu oceňování majetku při Vysoké škole ekonomické v Praze, Evropských oceňovacích standardů (EVS) a Mezinárodních oceňovacích standardů (IVS).

Ceník
Cena znaleckého posudku se stanovuje vždy individuálně, dle typu podniku, jeho rozsahu a účelu, pro který je daný posudek vyhotoven, počtu metod ocenění a stavu podkladů nutných pro vyhotovení posudku. Jsem plátce DPH

Podklady pro ocenění

  1. Výpis z obchodního rejstříku společnosti.
  2. Aktuální akcionářská struktura či struktura obchodních podílů.
  3. Stručný komentář k historii podniku, vývoji na tuzemských a zahraničních trzích v minulosti a k situaci podniku na těchto trzích
  4. Organizační schéma společnosti.
  5. Popis podnikatelské činnosti: 
    a. hlavní předmět podnikání, vedlejší předměty podnikání, výrobní program, poskytované služby (nejlépe dle číselníku ČSÚ).
    b. postavení na trhu a jeho vliv na podnik, hlavní odběratelé a hlavní dodavatelé, odbytové trhy, cenová politika; hlavní konkurenti na trhu a jejich podíl, potenciální konkurence, existence substitučních produktů
    c. marketingová studie srovnání v rámci oboru – pokud existuje

    d. struktura výrobní činnosti a struktura poskytovaných služeb (objemová struktura výrobní činnosti, hlavní výroby/výrobků)
    e. slabé a silné stránky podniku
    f.  technický a investiční rozvoj, inovace produktů a služeb, péče o zákazníky, objem a struktura investic
    g. využití provozních kapacit, technická úroveň provozních zařízení, inovační aktivity, náklady na výzkum a vývoj
    h. certifikáty ISO.
  6. Nekonsolidované a konsolidované účetní závěrky za posledních 5 let v rozsahu výsledovky, rozvahy a přílohy k účetní závěrce     sestavené podle českých účetních standardů, přiznání k dani z příjmu případně auditorských zpráv či výročních zpráv.
  7. Účetní závěrka k datu shodnému s datem ocenění a obratové předvahy.
  8. Komentář k mimořádným nákladům a výnosům - nestandardní výnosy a náklady, které mimořádně nebo jednorázově ovlivňují hospodářské výsledky k datu ocenění (jednorázové prodeje majetku, pojistná plnění, škody, jednorázová snížení ocenění majetku do nákladů, odstraňování ekolo­gických zátěží atd.).
  9. Závazky titulu ochrany životního prostředí - nutné ekologické investice, budoucí platby za znečištění životního prostředí a platby spojené s revitalizací, ostatní budoucí „ekologické“ náklady.
  10. Přehled již zahájených nebo potenciálních soudních sporů k datu ocenění a rizika z nich plynoucí.
  11. Podrozvahové závazky a závazky mimo účetnictví (ručení, aval směnek, opce, nerealizované výkony rozhodnutí, ekologické závazky, potencionální budoucí závazky, ručení vůči třetím osobám neevidované v účetnictví apod.) k datu ocenění.
  12. Sestavu dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku k datu ocenění - sestava optimálně v souboru formátu MS – Excel obsahujícím minimálně inventární číslo, název, datum pořízení, pořizovací cenu, nejlépe však kompletní databázi informací vedených o jednotlivých položkách včetně SKP.
  13. Nedokončené investice s horizontem dokončení a s uvedením výdajů nutných na jejich dokončení.
  14. Drobný hmotný majetek: sestava optimálně v souboru formátu MS - Excel obsahující minimálně inventární číslo, název, rok pořízení a pořizovací cenu.
  15. Sestavu majetku pořizovaného leasingem k datu ocenění.
  16. Označení provozně zbytných aktiv, či téměř neproduktivních resp. prakticky nevyužitelných aktiv (pro provozní činnost) v majetku společnosti - inventární číslo, název, popř. další identifikace.
  17. Dlouhodobý a krátkodobý finanční majetek - označení, jmenovitá hodnota, množství nebo podíl na základním kapitálu (příp. na hlasovacích právech) a obchodovatelnost; uvést případně vytvořené opravné položky s odůvodněním. U dceřiných společností účetní uzávěrky za poslední tři roky v rozsahu výkazu zisku a rozvahy, výroční zprávy, zprávy auditorů, výsledky k datu ocenění.
  18. Sestavu zásob - stav a specifikace zásob k datu ocenění, struktura zásob – vlastní odhad likvidity jednotlivých položek, označení nepoužitelných, nepotřebných zásob, specifikace poskytnutých záloh na zásoby, metoda ocenění zásob.
  19. Sestavu salda pohledávek z obchodního styku optimálně převedená do souboru formátu MS - Excel obsahujícím minimálně identifikaci, název, částku, datum splatnosti; sestavu jejich časové struktury: ve lhůtě splatnosti, po lhůtě 30 dnů, po 60 dnů, po 90 dnů, po 180 dnů a po lhůtě 360 dnů; uvedení výše opravných položek a rezerv k pohledávkám, vyčlenění nedobytných a sporných pohledávek, specifikace ostatních a „jiných“ pohledávek, pohledávek za společnostmi v konkurzu či za spřízněnými společnostmi.
  20. Specifikace krátkodobého finančního majetku, především směnky, termínové účty atd.
  21. Rezervy v členění podle jednotlivých položek a účelu s uvedením způsobu jejich oceňování, jejich další plánované tvorby,  předpokládaného čerpání rezerv.
  22. Sestavu závazků v členění do splatnosti a po splatnosti (30, 60, 90, 120, 180, 360 dnů, nad 360 dnů) k datu ocenění (optimálně převedené do souboru formátu MS - Excel), důvody neuhrazení závazků po lhůtě splatnosti. U významnějších dodavatelů, kde mohou existovat dlouhodobé smlouvy, uvést smluvní dobu splatnosti krátkodobých závazků a údaj o podílu z celkových obchodních závazků.
  23. Specifikace jiných závazků.
  24. Vzájemné závazky zúčastněných společností či společností ve skupině.
  25. Specifikace bankovních úvěrů: délka úvěru, zůstatek jistiny k datu ocenění, úroková míra, splátkový režim, způsoby zajištění, kopie úvěrových smluv a jiných smluv o půjčkách.
  26. Časové rozlišení nákladů a výnosů a přechodné účty aktiv a pasiv - podstatné položky s údaji o obsahu.
  27. Lidské zdroje - soupis pracovněprávních vztahů v členění podle hlavních kategorií, profesí nebo funkcí s uvedením mzdových a osobních nákladů na tyto jednotlivé kategorie, profese a funkce.
  28. K nemovitému majetku výpisy z katastru nemovitostí (ne starší 3 měsíce) a kopie katastrálních map.
  29. Charakteristika nehmotného majetku vedeného i nevedeného v účetnictví: soupis práv k ochranným známkám, užitným a průmyslovým vzorům, vynálezům a zlepšovacím návrhům, autorským dílům (zejm. software) včetně fotokopie dokumentů prokazující jejich ochranu nebo termín ukončení ochrany těchto práv (např. z Úřadu průmyslového vlastnictví).
  30. Soupis licenčních smluv k předmětům průmyslového vlastnictví a smluv o obchodním zastoupení vč. ekonomických dopadů,       vč. termínu ukončení těchto smluv.
  31. Dividendy, podíly na zisku - historie a výhled výplaty dividend, podílů na zisku.
  32. Předpoklad rozvoje společnosti a finanční plán (prognóza) na budoucí období 5 let (alespoň 3 roky):     
    a. tržby rozdělené podle hlavních činnost
    b. náklady ve stejném dělení
    c. prognóza potřeby stavu provozně nezbytného majetku a pracovního kapitálu (oběžného majetku)
    d. plán investic související s plánovanými tržbami
    e. u hlavních technologických celků kvalifikovaný odhad reprodukčního cyklu
    f. potřeba cizích zdrojů
    g. stav počtu zaměstnanců vzhledem k objemu produkce.
  33. Znalecké posudky o stanovení hodnoty nemovitého či jiného majetku podniku zpracované v historii (pokud byla v posledních letech prováděna ocenění i třeba dílčí).
  34. Kontaktní osoba pro komunikaci a předávání podkladů.


Pro majetkové ocenění dále:


Nemovitosti:

  • výpis z listu vlastnictví z katastru nemovitostí, podané návrhy na vklad do katastru nemovitostí (ještě nezapsané)
  • snímek z katastrální mapy
  • u nezkolaudovaných objektů územní rozhodnutí, stavební povolení
  • sestava staveb a budov z účetní evidence doplněná o parcelní čísla, na kterých jsou jednotlivé položky (inventární čísla) umístěny
  • sestava pozemků z účetní evidence doplněná o katastrální území, parcelní čísla a výměry
  • odhad fyzické životnosti nemovitého majetku
  • smlouva o zřízení věcného břemene
  • soupis provozně nevyužitého majetku

Provozní údaje:
  • přehled podlahových ploch podle způsobu užívání jednotlivých nemovitostí (tj. celková kapacita – čisté pronajatelné plochy bez   společně přístupných prostor.
  • přehled nájemců s výkazem pronajatých ploch podle způsobu užívání, ceny za čisté nájemné za jednotlivé druhy ploch, doba platnosti smlouvy, způsob valorizace nájemného, výpovědní lhůty smluv (pozn. podléhá obchodnímu tajemství – forma uvedení     do posudku bude projednána s objednatelem)
  • roční nájemné z pozemku (je-li jiného vlastníka)
  • roční výše placené daně z nemovitostí
  • pojistná smlouva na nemovitosti a roční výše placeného pojistného
  • další náklady spojené s pronájmem (údržba, provoz, zajištění pronájmu apod.)
  • pokud bylo v nedávné minulosti provedeno ocenění nemovitostí – informaci o něm

Movité věci
  • inventární soupis k datu ocenění, sestava optimálně v souboru formátu MS – Excel obsahujícím minimálně inventární číslo, název, datum a cenu pořízení, nejlépe však kompletní databázi informací vedených o jednotlivých položkách včetně SKP
  • popis větších modernizačních nebo rekonstrukčních investic, generální opravy
  • účetní a daňové odpisy
  • sopravní technika – přehled obsahující inv.č., označení druhu vozidla, typ a výkon motoru, rok výroby, najeté km, významnější opravy, nadstandardní výbava
  • označení majetku, pořízeného druhonákupem (nebyl pořízený jako nový)
  • označení majetku původně pořízeného na leasing a zařazeného do evidence za zůstatkovou cenu (u tohoto majetku uvést původní pořizovací cenu a rok pořízení)
  • odhad fyzické životnosti movitého majetku